Najmä malé deti si všetko, čo nájdu, vkladajú do úst. Nebezpečné okrem drobných častí z hračiek je i suchá, drobivá strava, strukoviny, kúsky surovej zeleniny, oriešky, cukríky a pod., ktoré pri vdýchnutí vyvolávajú záchvaty kašľa, opuch a následné dusenie sa. Najčastejšie bývajú postihnuté deti vo veku 1-3rokov (80%).
Možné príznaky aspirácie (vdýchnutia) cudzieho telesa sú: náhly, dusivý kašeľ, ktorý vzniká pri jedle alebo pri hre s drobnými predmetmi. Okrem kašľa je prítomná dušnosť a prešednutie. Dieťa nie je schopné rozprávať ani dýchať a chytá sa za hrdlo. Ďalším príznakom je začervenanie v tvári, lapanie po dychu až postupné modranie pier a tváre.
Vtedy treba vybrať z úst dieťaťa viditeľné zvyšky potravy či iných predmetov. Ak dieťa predmet nevykašle, odporúčajú sa tieto manévre: U dieťaťa do 1 roka:
U väčšieho dieťaťa:
Pokiaľ sú počiatočné príznaky len mierne a cudzie teleso zostane nerozpoznané, nasleduje asymptomatické obdobie trvajúce dni, týždne až mesiace. V tomto období môže dôjsť k zaklineniu cudzieho telesa a prejavísa chronickým kašľom, opakovanými zápalmi pľúc alebo pľúcnym abscesom.Najlepším predchádzaním aspiračných príhod je prevencia – malým deťom nedávať nahranie drobné hračky, nedávať im jesť kusovitú surovú tvrdú zeleninu. Cukríky, oriešky ako aj všetky drobné predmety by mali byť odložené z dosahu dieťaťa.